BAZALT

BAZALT

10-03-2019

Yerkürede naturel taş ailesinden İlk olarak Bazalt taşının oluştuğu tahmin ediliyor. Lavların doğadaki bir versiyonu olan Bazalt, çok işe yarıyor.

Lavlardan doğan Bazalt Taşı Nedir, Nerelerde Kullanılır?

Yaşadığımız yerlerde sıkça kullandığımız, sık sık üzerinde dolaştığımız, ‘altı üstü bir taş’ diyerek basıp geçtiğimiz taşların hikâyesi ilginizi çeker mi? Aslında orada bulunmaları için hiç de kolay olmayan bir sürecin izlenmesi gerekiyor. Kısaca bir hikâyeleri var. Her eşyanın hikâyesi benzer biçimde… Her gün bu taşla mutlaka karşılaşıyoruz. Parklarda, bahçelerde, yollarda, kaldırımlarda… Bazalt taşını tanımaya ne dersiniz?

Volkanik hareketlerin dünyanın ekolojik dengesi için tahmin edemediğimizden çok faydaları var. Magmadan kopup gelen lavları bir tek yanardağ patlamalarında ortaya çıkan akan korlar olarak tanıyor olabilirsiniz. Lavlar her süre yerküreye çıkmaz. Bazıları yeraltındaki çatlaklardan bir yere kadar gelir ve orada bir kütle oluşturur. Bazıları da çatlaklardan dışarı sızarak çıktıkları ortamda soğuyarak büzüşür, katılaşır. Magmatik bir kayaç olan bu organik taş, volkanik patlamalar sonucu yeryüzündeki çatlaklardan sızan lavların soğuyarak katılaşması sonucu oluşuyor. Volkanik taşlar ailesinin gözde kardeşleri içinde bulunan Bazalt taşı, inşaat ve yapı sektörünün vazgeçemediği taşlardan biri. Hem de, gabro taş ailesinin bir parçası olarak da bilinir. Gabro kayacı, iç ve dış püskürük olarak ikiye ayrılır. Dış püskürük taşlarına ‘bazalt’ adı da verilir.

E-bülten Aboneliği


* Dilediğiniz zaman bizlere telefondan veya email yoluyla ulaşabilirsiniz. Sizlere mümkün olan en kısa süre de cevap vermekten mutlu olacağız.

* Asdem Ticaret Limited Şirketi Kayseri Ticaret Odasına 0860462083 vergi numarasıyla kayıtlıdır.